Skip to main content

Skupina Polemic v novom klipe láka na palacinky 

Skupina Polemic v novom klipe láka na palacinky a špeciálny drink vlastnej výroby – Limopivo

Členovia skupiny Polemic milujú leto, slnko a zábavu. Je to dlhoročne cítiť z ich autorskej tvorby a aktuálne i z nového videoklipu k piesni Plážová, ktorý režíroval Braňo Špaček. Účinkuje v ňom aj bonviván Lasky z Pary a slovenská reprezentantka v synchronizovanom plávaní Silvia Solymosyová.

Počas letnej koncertnej sezóny si kapela Polemic odskočila na Zlaté Piesky, kde jej členovia vymenili svoje hudobné nástroje za palacinkáreň na kolesách. 

„Moja prvá myšlienka bola, či sa do toho auta zmestím. Aj keď nazývať túto pojazdnú trojkolečku autom, je dosť odvážne. Nakoniec som to úplne v pohode zvládol. Kamarát Frederik, ktorý nám pojazdnú palacinkáreň zapožičal, nás veľmi rýchlo zaučil – po tretej palacinke sme ich vrteli ako profíci. Dokonca som dostal od Frederika aj ponuku, že keď budem mať menej koncertov, tak ma berie do tímu. Za dve-tri hodiny sme spravili okolo 50/60 palaciniek,“ pochválil sa autor textu piesne Plážová Michal „Mickey“ Novácky.

Vlastnoručne vyrobené palacinky si však Mickey s Petrom Šandorom nenechali iba pre seba. Rozdali ich zadarmo náhodným okoloidúcim a ponúkli nimi aj ľudí vo vode.

„Každý, kto od nás dostal nami vyrobenú kvalitnú francúzsku ska-palacinku, sa veľmi potešil. Z počiatku sa ľudia zdráhali podísť bližšie, ale po dvoch hodinách točenia sa všetci osmelili. Spravili sme tam taký rozruch, že aj po poslednej klapke chodili ľudia s peňaženkami k stánku, či by sa predsa len ešte nejaká palacinka nenašla,“ dodal s úsmevom Peter Šandor.

Okrem lahodných palaciniek mali chlapci v ponuke aj svoj vlastný nápoj – Limopivo. Vo videoklipe v záberoch s Petrom „Petkom“ Opetom a Miroslavom Baričičom je priamo vidno, ako sa človek zatvári, keď tento drink ochutná.

„V scenári úloha znela: vymyslieť špeciálny nápoj z lacných surovín tak, aby sa tváril ako  originálny miešaný drink a „predávať“ ho náhodným okoloidúcim. V klipe svoju úlohu splnil, dokonca niektorým ľuďom aj reálne chutil, ale mne absolútne nie. Pivo plus pomarančový džús a kyselka je príšerná kombinácia. Ešte šťastie, že v šatni pred koncertom máme oveľa chutnejšie nápoje,“ pousmial sa Peter „Petko“ Opet, ktorého doplnil režisér klipu Braňo Špaček„Tento nápoj vznikol tak, že som ako rekvizitu pre scénku, kde chalani namiešajú „svoj vlastný letný drink“, doniesol to najlacnejšie pivo v plastovej fľaši a najlacnejšiu žltú malinovku rovnako v plastovej fľaši + 2 krabičky kyseliny citrónovej v prášku. Chalani tomu dali svoj obchodný názov Limopivo. Chutilo to ako trochu kyslejšie ochutené nealko pivo.“

Po záberoch na Zlatých Pieskoch sa režisér so svojim teamom presunul na kúpaliská Delfín a Tehelné pole, kde na svoj part už čakal spevák skupiny Para Tomáš „Lasky“ Šedivý a vynikajúca akvabela Silvia Solymosyová so svojimi priateľmi.

„Pozornému oku diváka neunikne, že v záberoch s Laskym sa striedajú 4 dievčatá a občas aj jeden mladý muž. Sú to naši kamaráti, budúci nádejní tanečníci. Peter Andel je dokonca členom baletu SND. Túto partiu doplnila šikovná slovenská reprezentantka v synchronizovanom plávaní a takzvaná „underwater dancer“ Silvia Solymosyová,“ prezradil Michal „Mickey“ Novácky.

„Pri vyrábaní videoklipu na pesničku ma zaujímajú iba dve veci – formálne, či to má v sebe rytmus a náladu tej skladby a obsahovo, či to je ľudsky prirodzené. Na tom pracujem celý čas rôznymi prostriedkami, ale najmä sa snažím vytvoriť také situácie, aby sa to dialo samé a nemusel som niekoho režírovať,“ priblížil svoj prístup k práci režisér Braňo Špaček, s ktorým skupina Polemic spolupracovala po prvýkrát vo svojej kariére.

„Špakovu prácu poznáme roky, páči sa nám jeho vizuálne vnímanie a teraz nastala správna konštelácia, kedy my sme chceli a on mohol. Točilo sa na zemi, vo vode, pod vodou aj vo vzduchu. S výsledkom sme veľmi spokojní,“ neskrýva nadšenie kapela Polemic.

Stále však platí výzva, ktorú skupina Polemic zverejnila na začiatku leta. Kapela v nej vyzvala svojich fanúšikov k zaslaniu krátkych video momentov s dvoma heštegmi #leteojekrasne a #letojestrasne 

„Táto výzva je stále aktuálna. Baví nás sledovať ako si naši fanúšikovia užívajú leto. A preto, ak máte nejaké bláznivé video, ktoré zachytáva atmosféru tých vašich letných dní, pošlite nám ho na náš instagram @polemicska. Budeme sa tešiť. Užívajte ešte zvyšok leta a nezabudnite: Lepšie je vyzliekať sa, ako obliekať!,“ odkazuje skupina Polemic.

Pieseň Plážová tak bude mať okrem lyric videa, aktuálneho oficiálneho videoklipu i špeciálnu fanúšikovskú instagramovú verziu, ktorú kapela plánuje zverejniť po lete.

Lepšie je vyzliekať sa, ako obliekať.

Spieva v novej skladbe Polemic spoločne s Laskym

Početná skupina Polemic je už 35 rokov synonymom leta, dobrej nálady a radosti zo života. Potvrdzuje to aj ich nová pieseň Plážová, ktorá sa svojou emóciou a textom plne hodí k slnečným dňom strávených na kúpaliskách, alebo ako soundtrack cestou na dovolenku. V energickej novinke si zaspieval aj Lasky z Pary. Videoklip sa kapela tentokrát rozhodla zveriť do kreatívnych rúk svojich fanúšikov.

Kapela Polemic, ktorá je priam zrodená pre koncertné pódia, letné festivaly a priamy kontakt s publikom, už niekoľko mesiacov pracuje na nových skladbách. Prvou ochutnávkou z pripravovaného albumu je pieseň s názvom Plážová.

„Najlepšie sa cítime na koncertoch, kde radi šírime dobrú náladu a pozitívne vibrácie, preto prirodzene inklinujeme k pozitívnu aj v textoch. Negatívnych emócii je v spoločnosti tak veľa, že sa ich snažíme dlhodobo vyvažovať prístupom, ktorý prináša radosť, uvoľnenie a chuť tancovať. Preto vznikla aj Plážová – veď leto je priam stvorené na relax, pohodičku pri vode a pre chvíle ničnerobenia spojené so slnkom, teplom a vodou,“ predstavil novinku Peter „Petko“ Opet.

Priateľskosť, pozitívny prístup k životu a dobrá nálada, ktorá z tvorby Polemicu prirodzene vyžaruje, nie je doménou len ich repertoáru, ale aj ľudí, s ktorými skupina spolupracuje. Do piesne Plážová si preto zavolali svojho dlhoročného kamaráta Laskyho z Pary.

„Už štvrťstoročie sa s kapelou Para okolo seba motáme, stretávame na festivaloch a spoločenských akciách, a pśśśt, niekedy aj na pive. Jedného dňa nám napadlo, že by bolo skvelé, keby súčasťou Plážovej sa stala známa bratislavská postavička menom Lasky. Do štúdia prišiel okolo obeda, spravili sme si pohodičku a do dvoch hodín svojim nezameniteľným hlasom song dokonale spestril,“ teší sa zo spolupráce Petko.

„Polemic sú kolegovia, čo majú dlhoročný rovnaký koníček ako my – hudbu a koncerty. Bola len otázka času, kedy niečo spoločne spravíme. Od začiatku mali jasnú predstavu, ktorú som sa snažil naplniť. Chvíľu som ich však upodozrieval, že tých veľa po sebe idúcich slov s písmenom r, mi napísali schválne. Našťastie, račkovanie vnímam už ako svoj benchmark,“ opísal úsmevnú spoluprácu s Polemicom Lasky.

Autor foto: Rudolf Baranovič

Autorom textu, v ktorom Laskyho spievaná časť je ako keby hudobným bedekrom viacerých známych bratislavských kúpalísk a jazier, a ktorý zároveň nabáda na dodržiavanie pitného režimu a krémovania sa, je Michal „Mickey“ Novácky. 

„Pri skladaní skladby sa nedá povedať, či bola skôr hudba alebo text, išlo to ruka v ruke. Do gitarového groovu, ktorý je rytmický a nesie sa počas celého songu, mi začali napadať viaceré fragmenty textu, až som musel vybrať, ktoré spojenia nakoniec použijem. Všetky by sa do  trojminútovej skladby totiž nezmestili. Kúpaliská, vodné nádrže a jazerá, ktoré sú v texte spomenuté, som osobne viackrát navštívil. Celý text je postavený na reálnych skúsenostiach a letných zážitkoch,“priblížil vznik textu Michal „Mickey“ Novácky.

Kapela k novej skladbe, ktorej úvod a záver je obohatený o hlasovú citáciu pochádzajúcu z filmu Mazaní hoši (originál Half Baked), plánuje v blízkej dobe natočiť aj videoklip. Tentokrát ho však nebude točiť konkrétny režisér, ale s obsahom klipu sa členovia Polemicu obrátili na svojich skalných fanúšikov. 

„Vymysleli sme si takú príjemnú zdielačku letných vibrácii s našimi fanúšikmi. Budeme radi, ak nás ľudia označia (@polemicska) vo svojich storkách na Instagrame a my to prezdieľame ďalej. Bude to také naše spoločné zdieľanie letného vajbu,“ načrtol koncept klipu Petko, ktorého doplnil Mickey„Radi by sme videli, kde všade Plážovú naši fanúšikovia počúvajú, a aké emócie pri tom prežívajú. V tom, aké zábery pošlú, majú úplne voľné ruky. Tí, čo leto a teplo milujú – ako my, označia svoje video heštegom #letojekrasne. Ale určite sa nájdu aj takí, ktorým teplo bytostne prekáža. Takže tí z preplnenej a vypečenej električky, nech označia video heštegom #letojestrasne. Fantázii sa medze nekladú. Už teraz sa tešíme na všetky „krejzy“ momenty a spoločný instavideoklip.“

Autor foto: Rudolf Baranovič

Nová pieseň Plážová sa nahrávala v súkromnom štúdiu Polemicu – One Love Studio v Rači pod zvukovým dozorom Ivana Jombíka, ktorý sa postaral o nahrávku, mix i o výsledný mastering. Novinka zaznie aj na koncertoch počas leta. Všetky termíny blížiacich sa koncertov nájdu fanúšikovia na webe skupiny.

Polemic feat. Lasky – Plážová

Hudba: Polemic
Text: Michal „Mickey“ Novácky

Tak dole tričká a pome sa smažiť
Na pláži spolu stavať pieskové hrady
Pivo z umeláču mi zrazu nevadí
A vypečené hlavy voda okamžite schladí

Leto je krásne
Máme ho radi, milujeme ho a užívame si
Asi aj ty
Leto je strašné
Ne každý to tak vidí

Spája nás horko všetkých starých aj mladých
V rade na nanuky nám narástli brady
V spotenom povetrí sa úpalom darí
Tak dodržuj pitný režim, ten ti hlavu schladí

Leto je krásne
Máme ho radi, milujeme ho a užívame si
Asi aj ty
Leto je strašné
Ne každý to tak vidí

Tehelné pole aj bager je full
Na Zlaté piesky choď, keď chceš byť cool
Šutrovka, Guláška, Draždiak, Košariská, Rosnička a všetky ďalšie kúpaliská
Môžeš si vybrať
Stačí si vybrať

Slniečko peče, peče, pripeká smaží
Bacha, aby si nevidel žlté hady
Nepi už toľko z tej našej limonády
Večer grilujeme a hráme vadí-nevadí

Leto je krásne
Máme ho radi, milujeme ho a užívame si
Asi aj ty
Leto je strašné
Ne každý to tak vidí

Lepšie je vyzliekať sa, ako obliekať
Lepšie je krémovať sa, ako opekať