Skip to main content

Skupina Polemic vydáva retrospektívny album 11SKA.

Skupina Polemic vydáva retrospektívny album 11SKA.

26. februára 2024

Obsahuje hity Tancuj, Staré časy, Dokonalý zločin i novinku Viem. Jedenásty album skupiny Polemic mapuje ich niekoľkoročné tvorivé obdobie, počas ktorého sa kapela sústredila hlavne na jednotlivé single. Novinka má symbolický názov 11SKA a obsahuje rovnaký počet piesní vrátane aktuálneho singlu Viem. Ten skupina nahrala spoločne s raperom Kalim. Krst albumu sa uskutoční 13. apríla v bratislavskom klube MMC. 

Ako už samotný názov albumu napovedá, 11SKA je slovná hračka odvodená od číslovky jedenásť a hudobného žánru SKA, ktorý skupina Polemic nielen miluje, ale na domácej hudobnej scéne sa vďaka svojim piesňam a energii stala i jeho synonymom. 11SKA okrem mnohých známych skladieb, ktoré doposiaľ nikdy na žiadnom hudobnom nosiči nevyšli, obsahuje aj novinku Viem. Tú kapela nahrala v spolupráci s Kalim.

V pesničke nám vznikla pasáž s dancehallovým grooveom. Potrebovali sme, aby nám tam niekto zarapoval, nech to má ten správny smrad. Kali už v minulosti koketoval s príbuznými žánrami ako reggaeton a podobne. Oslovili sme ho a on bez váhania súhlasil. Spolupracovalo sa nám s ním veľmi dobre. Je to profesionál,“ prezradil Michal „Mickey“ Novácky, ktorý zároveň dodal: „Text piesne hovorí o tom, že v našom veku už vieme, čo je pre nás to pravé orechové. Inšpiráciou na takýto text je každodenný život. Ja verím v to, že ako si ho nastavíš, tak sa budeš cítiť. Aj preto sa v texte spomína dobrá energia a pozitívne vibrácie.

Ako všetky ostatné skladby albumu 11SKA, tak aj novinka Viem má svoju vizuálnu podobu. Režisérom a scenáristom videoklipu je Dávid Mencl, s ktorým skupina spolupracovala už v minulosti pri klipe k piesni Štramák. 

S Dávidom sme si ľudsky sadli už počas predošlého natáčania v Prahe, preto sme ho oslovili aj tentoraz. Vedeli sme, akým spôsobom pracuje a kam smeruje. Má filmársky rukopis, klipy z jeho dielne sú príbehy vyrozprávané kamerou a páči sa nám jeho tvorba. Tentokrát sme kvôli početnému obsadeniu, množstvu tanečníkov a komparzistov nakrúcali v Bratislave a pražský štáb pricestoval za nami,“ priblížil zrod videoklipu Peter „Petko“ Opet.


Vo videoklipe, ktorý sa nakrúcal v Bratislave, účinkuje viacero skupine blízkych ľudí – napríklad, tanečník a herec Mako Hindy i bývalý člen Polemicu Jozef „Jojo“ Pešta. 

Jojo v začiatkoch kapely hrával na saxofón a je najväčší odborník na SKA na Slovensku, pričom momentálne sa venuje svojmu projektu predajni Vinylové platne, čo sa nám hodilo aj do scenára videoklipu. Keď sme podľa scenára potrebovali obsadiť úlohu manažéra baru s prísnym pohľadom, padla okamžite voľba na Maka Hindyho, ktorý ako náš dlhoročný kamarát a fanúšik, obratom súhlasil,“ teší sa zo spolupráce Peter „Petko“ Opet.

Nový album 11SKA, ktorého piesne vznikli v štúdiu One Love, vychádza na CD oficiálne 29. februára. Na vinylovej platni vyjde album na prelome marca a apríla. Oba nosiče budú mať krásny hravý obal, ktorý vytvoril Moe (Marek Novák) z rapovej skupiny AMO.

Moe sa doslova kreatívne vybláznil a z obyčajného obalu vykúzlil umelecké dielo, z ktorého sme nadšení,“ teší sa Petko, ktorého doplnil Mickey: „Je tam aj taká kreatívna vychytávka. Ak rukáv obalu rozstrihneš, vznikne ti šablóna, cez ktorú si môžeš posprejovať, napríklad, tričko alebo čokoľvek, čím si sám vytvoríš unikátny kúsok nášho aktuálneho merchu. Prípadne môžeš použiť fixky alebo čo ti len napadne. V tomto prípade sa iniciatíve medze nekladú.

Krst nového albumu sa uskutoční 13. apríla v bratislavskom klube Majestic Music Club. Na tomto koncerte zaznejú aj skladby, ktoré Polemic bežne na koncertoch festivalového typu nehráva. Mená krstných rodičov i hostí, ktorí sa koncertu zúčastnia, bude kapela zverejňovať postupne na svojich sociálnych sieťach.

Lístky na krst si môžete kúpiť na Ticketportali

Zdieľaj tento článok

Zdieľaj tento článok


Ďalšie články

Nový album 11SKA pokrstíme rovnomenným vlastným pivom.

11. apríla 2024

Skupina Polemic vydáva retrospektívny album 11SKA.

26. februára 2024

Aký bol rok 2023? 

30. decembra 2023