Rotating Header Image

Recenzia nového albumu

http://music.server.sk/recenzie/cd/polemic-hey-ba-ba-re-bop/

Najveselšia slovenská skupina oslavuje štvrťstoročie na hudobnej scéne a namiesto toho, aby páni rekapitulovali, prichádzajú s úplne novým a výborným albumom. Je možné, že si ho nezamilujete na prvé počutie, ale keď ho otočíte druhý raz, tak tá „chémia“ stopercentne zapôsobí.

Som Polemic pozitív od momentu, keď vyštartovali verejne s prvými úspešnými nahrávkami. Svojho času prišli na slovenskú hudobnú scénu s niečím, čo tu dovtedy nebolo a okrem na naše zemepisné šírky trochu netradičného žánru priniesli so sebou ešte niečo iné – dobrú náladu.Polemic sa totiž nikdy “nenamáhal“ polemizovať nad ťažkými témami. Táto partia hudobníkov chcela zabávať svoje publikum a vždy najlepšie tak, že tým bavia aj seba. Kto zažil aspoň jediný ich koncert, vie o čom je reč.

A potom sú tu albumy. Ak by ste si ich všetky pustili postupne ako vychádzali, nemôžete prepočuť vývoj, ktorým kapela prechádza, ako nádherne vždy dokázala do svojej tvorby zakomponovať nové prvky, aby pri tom nenarušila kontinuitu toho, za čo ich poslucháči milujú.
Nový Polemic je jedinečný. Chlapci oslavujú a oslavujú aj s poslucháčmi. Neponúkli im výber hitov, ale kompletne celý nový album. Výborný album, bohatý album, album plný prekvapení. Takmer hodina materiálu. Na dnešnú dobu netradične veľa skladieb (až 15). No a toľko gratulantov v podobe hostí v pesničkách, to sa dnes už vidí iba pri špeciálnych albumoch, na ktoré speváci zaraďujú duetá od začiatku až do konca.

Tu na pesničkách participovali hostia iba v piatich pesničkách, ale hosťuje ich takmer dvojnásobok. A že aké mená… Zdenka Predná,Divokej BillMarry Lou (znie ako Zuzana Smatanová, keď pritlačí na pílu – mimochodom Zuzka hosťuje v jednej skladbe tiež), Katka KnechtováMatěj Ruppert, mimoriadne odviazane znejúci Paľo Habera a… podľa mňa doslova zázrak - Robo Grigorov a fakt, že sa dal chlapec nahovoriť svedčí o tom, že toto musí byť dobrý projekt.

A ono v podstate tomuto albumu naozaj nie je čo vytknúť. Na domáce pomery je vskutku nadpriemerný. Ukážka toho, ako to vyzerá, keď to niekoho stále baví. Keby vyšiel pred dvadsiatimi rokmi, tak je okolo neho obrovské haló. Dnes vyjde platňa pomaly bez toho, aby si ju niekto všimol. Žiaľ, častokrát doslova. Toto je však prípad, ktorý si zaslúži pozornosť. Polemici nahrali skvelý album – veselý, vtipný, hudobne mimoriadne chytľavý a plný prekvapení. Snáď len pesničku Boston by som premenoval na New Orleans, keďže prvky džezu sú v nej neodškriepiteľné :) .

Viac by som si nedovolil. Ak by ste totiž aj našli nejakú drobnosť, ktorá by možno nesedela, tak v momente, keď Polemici rozbalia takmer na záver hit Baba Ryba a na úplný záver vlastný cover skladby Tu Vuó Fa L´Americano (dnešnej generácii známej vo verzii We No Speak Americano), žiadne nohy neostanú na pokoji. Pripočítajte si k tomu dokonalý a výpravný obal (+ booklet) a najlepšie a najvýraznejšie ženské vokály v histórii novodobej (porevolučnej) slovenskej hudby, o ktoré sa postarala Mona Zázrivcová v pesničke Dancehall a máte závislosť… Závislosť, ktorú by mali povinne ordinovať každému na Slovensku. Hneď by tu bolo veselšie.
Hodnotenie: 9 / 10

Leave a Reply