Rotating Header Image

Reportáž z festivalu ORANGE JOJ MUSIC SUMMER – Námestovo 20.8.2010

http://www.ohudbe.sk/aktuality/Studena-Orava-a-horuce-casy/53-new7643/

Studená Orava a horúce časy
21. 08. 2010 10:28

Ako zabezpečiť, aby aj na studenej nočnej Orave vypukli horúce časy? Treba si počkať na nočné vystúpenie skupiny Polemic. Predstavovať túto pánsku ska partiu, by asi bola viac ako zbytočná práca. Pripomeňme teda len, že posledný rok priniesol Polemicu nový album Horúce časy, ktorý sa stal aj jadrom ich oravského koncertu.

Hneď potom, ako odznie úvodná Pirátska, na to upozorňuje aj trubkár a spevák skupiny Petko. Samozrejme, koncert Polemicu bez starých skladieb ako Medzi nebom a zemou by asi vyvolal vlnu frflania na opačnej strane pódia a tak Polemic rozumne kombinuje staré hity s novými skladbami. Ak sa medzi divákmi našiel niekto, kto si udržal trochu odstupu a nepodľahol tej šialenej skákavej nálade, ktorú skupina vytvorila, mohol prísť na to, kam sa Polemic vo svojich novinkách posunul. Dlhoročné hranie ska sa síce členom kapely pravdepodobne nikdy nepreje, ale isté ozvláštnenie je pre nich vždy prínosné. A tak sa v skladbách objavujú prvky rapu, punku či dokonca folklóru. Že sa vám to ku ska nehodí? Tak si len pri najbližšej príležitosti pozrite koncertnú verziu skladieb Hora vysoká (na Orave premenovaná na Voda hlboká) či Vášne. Posun je pre skupinu pozitívny aj vďaka tomu, že vôbec neuberá ich živelnosti. Z noviniek na koncerte odznejú ešte aj skladby Safari, Svetlá mesta či Horúce časy.

Pomedzi novinky sa samozrejme musia nevyhnutne dostať aj staré či dokonca prastaré (ale áno, Polemic naozaj hráva od roku 1989) skladby. A tak si na svoje prídu aj tí, ktorí celý koncert čakajú na Slnko v sieti, Ona je taká, Komplikovaná, GangsterSka alebo Ja som to vedel. Našťastie, Polemic patrí medzi tie skupiny, ktoré si môžu okrem nálepky „profíci“ dať aj tú druhú, rovnako podstatnú – „blázni“. Koncert je pre nich evidentne priestorom pozitívnej deviácie. A tak si aj skladby, ktoré by iným hudobníkom pravdepodobne liezli na nervy, šialene užívajú. Funguje tu komunikácia medzi jednotlivými nástrojmi, funguje tu dokonalá súhra (a keď uvážime, že ich je na pódiu desať…), funguje tu šarm a sloboda. Polemic je skrátka ešte stále mašina, ktorá funguje, šliape a zahrieva.

Eses
Ilustr. foto: SITA

Leave a Reply